**Girişimcilik, KOBİ Yönetimi ve Biz » Makalelerim » Kadri Kanpak
TRTURKISH
**Girişimcilik, KOBİ Yönetimi ve Biz


‘Küçük ve Orta Boy İşletmeler’ kısaca KOBİ olarak adlandırılmaktadır.


Girişimci ruh hangi şartlarda olursa olsun yapacak bir iş bulur, iş gelişecek niteliğe sahipse girişimcinin çabasıyla ‘küçük işletme’ ölçeğinde gelişimine devam eder.  


Küçük işletmelerin gelişim sürecinde; imalat, satış ve muhasebe fonksiyonları ayrışırken girişimcinin ilgili birimler için yardımcılar edinmesi, artan çalışan sayısı ve cirosuyla ‘orta büyüklükte işletme’ ölçeğine ulaşılmış olur.


Orta boy işletmelerin gelişiminin devamında; İşletme Sorumlusu, Şirket Müdürü, Genel Müdür pozisyonu oluşurken büyüme ve kurumlaşma sürecide başlamış olur.  


Bir devletin endüstrisinin istihdamının omurgasını oluşturduğundan; kurucu girişimciler ve KOBİ sahipleri o devletin ekonomisini sırtlayan liderliklerin başlangıcıdır.


BU doğrultuda günümüzde Dünya genelinde KOBİ ler kazandıkları önem nedeniyle; Devlet, Banka, Şirket hizmetleri sektörlerinde özenle önem verilmektedir.   


Bizde  ‘KOBİ Danışmanlık ve Eğitim Grubu’ firması olarak 2003 yılında ‘Girişimcilik ve KOBİ Yönetimi’ başlığında eğitim programlarını İTÜ-KOSGEB te Türkiye’de ilk defa başlattık, çok defa yaptık, sonrasında KOSGEB bünyesinde kurumlaştı ve ülke genelinde yaygınlaştı.


Ayrıca farklı sektörlerde çok sayıda KOBİ’DE ‘Durum Analizi, Öneriler ve Uygulama’ çalışmaları yaptık.


Son yıllarda; Girişimcinin ve Yöneticilerin düşüncelerini kararlarını, çalışanların durumunun (etkin sorularla irdelenerek) eksiklerinin belirlenmesi ve kendilerince ( içsel ) çözümüne destek amacıyla oluşan, giderek gelişen ICF onaylı Profesyonel KOÇ’LUK sertifika eğitimini de aldım.  


Bu süreçte birikimlerimi yeniden değerlendirdiğimde (bireylerin tıkandığı konuları açabilmek ve çözümleyebilmek amacıyla psiko-terapi için psikologlara gittikleri gibi) girişimcinin, yöneticinin ve sorumluların işlerine dair tıkandığı konuları çözüm amacıyla yüz yüze konuşarak tartışıp açması  için seans bazında YÖNETSEL TERAPİ desteğinin de çok önemli olduğunu  fark edip, tanımlayıp kavramlaş tırdım.       


Süreç içinde gelişen hizmetlerimize daha uygun olduğundan firmamızın unvanını ‘OPTİMUM KOBİ Hizmetleri ve Ticaret LTD ŞTİ’ olarak yeniledik ve bu unvanla hizmet vermekteyiz.


Kadri KANPAK

--------------------------------------------------------------------------------------------------

yükleniyor..