26-İnsanın özü » Makalelerim » Kadri Kanpak
TRTURKISH
26-İnsanın özü


İnsanın özü; kendini sadece kendine ifade ede bildiğidir. 


İyi niyetli X sinsi, sadist X mazoşist, bencil X özverili gibi vb zıt duyguları vardır insanların. 


İyi niyetli doğmak yaşamın en talihsiz durumudur dersem sanırım yanlış olmaz ki; iyi niyetliler hep hüsrana uğramaya kullanılmaya ve buna doymamaya mahkumdur. 


Sinsi olmak; sinsi olan için marifet olsa da durum toplumda fark edildiğinde önemli karakteristik olumsuzluktur. 


Sadist mazoşist-le muhatap olduğunda bir uyumluluk söz konusu olsa bile ortalama insanlarla karşılaşan sadistler kökten tepkilerle karşılaşırlar, çünkü ortalama makul bir insanın bırakın sadiste prim vermesi tahammül etmesi bile mümkün değildir. Buna karşılık mazoşist tiplerin eziyet etmeyene eziyet etmek gibi garip bir yapıda olduklarını da gözlüyorum. 


Yine özverili olmanın sonu rezil olmaktır, hatta halk dilinde "kıyakçının sonu ayakçılıktır" ifadesi ile tarihsel yorumunu kazanmıştır. Buna karşılık bencil olanlarında yaşamda kaybetmeden kazanmak gibi doğru bir tavırla yol aldıklarını izliyorum. 


Bencillik; toplumda sinsilik ve sadistlik gibi kökten reddedilen bir durum olmadığı gibi "hesabını bilen insan" olarak tanımlanıyor gibi bir izlenimimin olduğunu söyleyebilirim. 


Özetle; sadist mazoşist, sinsi iyi niyetli ve özverili olmanın ya kötü karakter olma yada biraz aptal olmak gibi bir sonuç doğurduğu ama bencil olmanın garipsenmediği gibi gizliden imrenilen bir karakter olduğunu gözlüyorum. 


Aslında herkes bencil olsa tüm yaşamda denklik sağlanır gibi bir gözlem deyim. Sadist, sinsi, mazoşist olamam, iyi niyet özveri ye doyarak kimseye zarar vermeyecek bencillikler de buluşmak isterim. 


Kadri KANPAK

yükleniyor..